NEDEN İSG ÇOK ÖNEMLİ ?

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

Geleneksel anlamıyla iş sağlığı ve güvenliği; “işyerlerini işin yürütümü nedeniyle oluşan tehlikelerden uzaklaştırmak ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan arındırarak, daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli çalışmalar” olarak tanımlanmaktadır.

 Günümüzde İSG işletmelerde yönetim, verimlilik, devamlılık, rekabet gibi kavramlarla da ilişkilendirilmeye başlanmıştır. İSG’nin önündeki engelleri aşmada öne sürülen önemli yaklaşımlardan biri; İSG’nin, yönetimler için bir maliyet unsuru olma düşüncesinden çıkarıp bir verimlilik unsuruna dönüştürmektir. Bu, işletmeler için rekabet gücü demektir.

Ülkemiz de genel olarak güvenlikten bahsetmek oldukça zordur.Sadece iş güvenliği olarak demiyorum bunu güvenlik her yerde her zaman olmalıdır.Örneğin; ev hanımlarımız yüksek bir yerde iş yaparken , cam silerken vb. Güvenlik geçen yazımızdan da belirttiğimiz gibi günümüz Türkiyesin de  temelden kazanılabilicek bir olgudur.

NEDEN İSG ÇOK ÖNEMLİ ?

Resmi rakamlara göre Dünyada her yıl ortalama 270 Milyon iş kazası meydana gelmekte ; 160 Milyon kişi meslek hastalığına tutulmakta ,yılda 1,2 milyon işçi ölmektedir.

Türkiye de ise; 6,5 dakikada bir  220 iş kazası olmaktadır . 6 saatte bir; 4 kişi iş kazası sonucu hayatını kaybetmektedir. 3 saatte 1; 8 kişi iş kazası sonucu iş göremez hale gelmektedir.Bu rakamlar oldukça ciddi rakamlar olmakla birlikte Türkiyemizin  prestijini sarsmaktadır ayrıca  büyük ekonomik kayıplar yaratmakta ve çok önemli sosyal sorunlara yol açmaktadır.Ülkemizin güvenle büyümesini ve gelişmesini istiyorsak eğer herşeyden önce insan değerinin bilinmesi gerekmektedir. O yüzden önce sağlık sonra dsiplin ve en son olarakta iş gelmelidir.Herkese sağlıklı günler dilerim…